Płyn chłodniczy jest podstawowym płynem eksploatacyjnym w aucie. Jest odpowiedzialny za zabezpieczanie silnika przed nadmiernym przegrzewaniem. Oznacza to, że jego obecność jest niezbędna dla optymalnego działania samochodu.
Aby płyn chłodniczy do samochodu dobrze spełniał swoje zadanie, musi być wysokiej jakości i z odpowiednią częstotliwością wymieniany. Co jeszcze warto o nim wiedzieć i jak często należy odwiedzać warsztat w celu wymiany płynu chłodniczego na nowy?
Funkcje płynu chłodniczego w aucie
Elementarną funkcją, jaką ma do spełnienia płyn chłodniczy do samochodu, jest przejmowanie ciepła od nieustannie grzejących się podczas pracy elementów silnika. Ciepło wraz z płynem chłodniczym trafia do chłodnicy. Tam płyn jest chłodzony, a następnie za pośrednictwem przewodów ponownie trafia do silnika, gdzie proces się powtarza od początku. Płyny do chłodnic muszą efektywnie wykonać wiele cyklów. Oprócz tego płyn chłodniczy chroni silnik samochodowy i układ chłodzenia przed występowaniem korozji. Zawiera również składniki zabezpieczające przed przegrzewaniem w wysokich temperaturach i zamarzaniem w niskich. Można również kupić takie płyny do chłodnic, które przez obecność dodatków smarnych będą wspierać działanie pompy wody.
Jak płyn chłodniczy wpływa na temperaturę silnika
Temperatura silnika zalicza się do podstawowych parametrów mających znaczenie dla jego bezawaryjności i wydajności. Płyn chłodniczy utrzymuje jego optymalną temperaturę. Uruchomiony silnik generuje dużo ciepła, które w nadmiarze prowadzi do przegrzania i awarii. Jak już wiemy, zadaniem płynu chłodniczego jest absorbowanie ciepła i chłodzenie części silnika. Jeżeli płyn jest zbyt stary, nie spełnia tej funkcji, silnik się przegrzewa, może dojść do uszkodzenia uszczelki pod głowicą, czy pęknięcia głowicy. To nie tylko stwarza zagrożenie podczas jazdy, ale i naraża na wysokie koszty naprawy.
Wśród dobrych płynów chłodniczych, które doskonale spełniają swoje funkcje, wymienić można płyny Shell Coolant. O tym, czym się charakteryzują, można przeczytać na stronie www.shell.pl/klienci/paliwa-oleje-i-plyny-do-chlodnic/oleje-silnikowe-i-srodki-smarne/plyny-do-chlodnic-shell-coolant.html. Wśród ich zalet wymienia się m.in. to, że doskonale chronią elementy metalowe przed korozją, spełniają wymagane normy, chronią układ chłodzenia i wiele więcej.
Jak często wymieniać płyn chłodniczy?
Niektórzy kierowcy zapominają o wymianie płynu, wychodząc z założenia, że skoro silnik jeszcze się nie przegrzewa, to nadal można jeździć. Mimo to z czasem płyn chłodniczy do samochodu traci swoje właściwości i należy przestrzegać terminów jego wymiany. Jeśli samochód jest nowy, zaleca się, by wymienić płyn chłodniczy po 5 latach użytkowania albo w momencie przekroczenia dystansu 250 000 km. Przy większym przebiegu i w starszych samochodach częstotliwość wymiany zwiększa się i powinna odbywać się co 60 000 km bądź po maksymalnie 3 latach. Niezależnie od tych terminów w przypadku zakupu samochodu używanego o wymianie płynu najlepiej pomyśleć przy okazji najbliższej wizyty w serwisie. Zakup i wymiana płynu to znacznie mniejsze obciążenie dla budżetu niż wymiana silnika na nowy na skutek awarii.
Podsumowanie
Na sprawność samochodu wpływa wiele czynników, w tym to, jaki jest w nim płyn chłodniczy i czy właściciel auta nie przekroczył terminu jego wymiany. Podobnie jak inne płyny eksploatacyjne, będzie się z czasem zużywał i zwiększy się prawdopodobieństwo uszkodzenia silnika.
Treść dodana przez: Ogłoszenia OYH.pl