Jak wykorzystać systemy monitorowania floty samochodowej do poprawy jakości usług?

2023-04-28 Motoryzacja
Jak wykorzystać systemy monitorowania floty samochodowej do poprawy jakości usług?

Flota jest ważnym narzędziem pracy. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał, konieczne jest prawidłowe zarządzanie wszystkimi procesami, jakie się z nią wiążą. Pomoże w tym monitorowanie floty pojazdów. Korzystanie z rozwiązań z tej kategorii nie tylko usprawni pracę, ale też wpłynie na jakość świadczonych usług.

Poprawa jakości usług jest jedną z kluczowych kwestii, o jakich myśli się właściwie w każdej firmie. We wszystkich branżach panuje duża konkurencyjność i trzeba pokazać swój profesjonalizm. Na jakość wpływa szereg czynników, w tym funkcjonowanie floty samochodowej.

Systemy monitorowania flot — jak wpływają na poprawę jakości usług?

W zależności od tego, w czym specjalizuje się firma, flota będzie się różnić, podobnie jak cel wyjazdów kierowców. Samochody mogą rozwozić towary do klientów, przewozić większe partie towarów między magazynami, być środkiem transportu dla przedstawicieli handlowych. Chociaż zastosowanie aut będzie inne, to zawsze liczy się to, by dotrzeć na czas. Punktualność jest jednym z czynników, na podstawie których klienci oceniają jakość obsługi. Tak samo jak to, w jakim stanie docierają towary.

Monitorowanie floty pojazdów pozwala natychmiast sprecyzować, gdzie dokładnie znajduje się dany samochód i kiedy dotrze do celu. W razie, gdyby na trasie pojawiły się nieprzewidziane przeszkody i opóźnienia, można wyznaczyć inną drogę. Ponadto monitorowanie czasu pracy kierowców pozwala weryfikować, czy kierujący pojazdem jest wypoczęty. To z kolei ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa nie tylko floty, ale i przewożonych towarów. Dbając o to, jest większa gwarancja, że dotrą do klienta i będzie zadowolony z poziomu świadczonych usług.

Wykorzystanie danych telematycznych do efektywnego planowania tras

karta paliwowa Shell

Zarządzanie flotą pojazdów i stałe monitorowanie nie byłoby możliwe, gdyby nie telematyka GPS. Technologia ta bazuje na bezprzewodowym przekazywaniu danych. Systemy telematyczne dostarczają informacji ze znajdującego się w pojeździe urządzenia GPS. Oprócz samej lokalizacji administrator widzi parametry pokazywane przez czujniki, a tym samym może śledzić stan samochodu, czy zużycie paliwa. Widząc, gdzie dokładnie znajduje się auto i ile zostało paliwa, można łatwiej rozplanować trasę z uwzględnieniem korzystania ze stacji benzynowych. Najlepiej, by kierowca był w posiadaniu karty paliwowej, dzięki czemu za paliwo zapłaci szybko. Ważne jednak, żeby stacji, jakie ją obsługują, było na mapie więcej. Z tego względu dobrze sprawdza się karta paliwowa Shellstacje znajdują się w większości miast.

Szkolenia kierowców i serwisowanie pojazdów

Poprawa jakości usług jest możliwa także dzięki planowaniu serwisu. Jak już wspomnieliśmy, administrator dostaje informacje w czasie rzeczywistym na temat parametrów technicznych. To pozwala mu z wyprzedzeniem wyznaczyć wizytę w warsztacie samochodowym. Dzięki temu znacznie prościej rozplanować pracę floty, by nie było przestojów, a transport dotarł do klientów w pożądanym czasie. Analityka danych umożliwia prześledzenie stylu jazdy kierowców i najczęstszych nawyków, dzięki czemu można przygotować szkolenia, które pomogą wyeliminować zachowania. To z kolei zwiększa bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko opóźnienia w dostawach.

Systemy monitorowania flot

Integracja systemów i komunikacja z klientami

Zarządzanie flotą pojazdów z uwzględnieniem zaawansowanych systemów pozwala nie tylko na raporty i analizy pomagające usprawnić pracę. Oprogramowanie można zintegrować z innymi rozwiązaniami, co dodatkowo będzie wspierać funkcjonowanie firmy. Ponadto mając pełną wiedzę na temat lokalizacji i przebiegu trasy, łatwo udzielić klientowi precyzyjnych informacji na temat czasu przejazdu. Przejrzysta komunikacja i dotrzymywanie terminów to coś, co docenią zarówno firmy, jak i klienci prywatni.
 

Polecamy kolejne równie ciekawe artykuły:


Treść dodana przez: Ogłoszenia OYH.pl Ogłoszenia OYH.pl
Do góry