Darknet, dark web - co musisz o tym wiedzieć?

2023-02-11 Internet
Darknet, dark web - co musisz o tym wiedzieć?
Darknet, deep web, dark web to zagadnienia występujące w sieci — przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć. Wirusy, przestępstwa, handel nielegalnymi produktami lub substancjami. To z tym kojarzy się nam Darknet, choć większość z nas kojarzy go jedynie z opowieści kryminalnych. Jednak czy faktycznie jest to ta część Internetu, której nie chcemy znać? Jak się do niej dostać i dlaczego nazywana jest niewidzialną stroną Internetu?
 

Czym jest Darknet?

Darknet to sieć komputerowa złożona z węzłów, które są połączone za pośrednictwem Internetu i nie są widoczne dla tradycyjnych wyszukiwarek internetowych. Stworzona została jako platforma do anonimowego przesyłania danych, którą można wykorzystać do wymiany plików i danych, a także do prowadzenia szeregu innych działań, w tym handlu nielegalnymi produktami i usługami. Dostęp do niej można uzyskać jedynie, używając odpowiedniego oprogramowania, konfiguracji lub autoryzacji. Dostęp ten umożliwia sieć Tor, w której działa Darknet. Podczas gdy każdy ruch jest zapisywany i śledzony, kiedy korzystamy ze zwykłej przeglądarki internetowej, tak w przypadku Darknetu każdy ruch jest całkowicie anonimowy.
 

Czym jest Dark web?

Dark web, czyli "ciemna sieć", do której zwykli użytkownicy Internetu nie mają dostępu. Wejście do niej jest możliwe tylko poprzez Darknet.

W sieci Dark web można przede wszystkim znaleźć:
- treści pedofilskie,
- treści pornograficzne,
- narkotyki i leki zakazane. 

 

Czym jest Deep web?

Deep web, tzn. głęboka sieć, której w żaden sposób nie indeksują wyszukiwarki internetowe.

W Deep webie znajdują się następujące dane:
- dane z naszych kart kredytowych oraz dane z rachunku bankowego,
- prywatne profile w mediach społecznościowych,
- płatne oraz nielegalne treści.
- tajne strony Internetowe wszelkich korporacji i wiele więcej.
#darknet #darkweb #deepweb
 

Jak chronić dziecko przed ciemną stroną Internetu?

Chcąc chronić dziecko przed Darknet i Dark web, warto wprowadzić kilka zasad i zabezpieczeń.

1. Przede wszystkim ustaw silne hasła dla wszystkich kont i urządzeń, których używa dziecko. Unikaj używania słów lub dat urodzin, a zamiast tego zamień je na losowe ciągi znaków. 

2. Ustaw reguły i monitoruj aktywność online dziecka, aby upewnić się, że nie wchodzi w niebezpieczne witryny lub nie jest ofiarą cyberprzemocy.

3. Użyj filtrów rodzicielskich, aby zablokować dziecku dostępu do nieodpowiednich treści.

4. Wytłumacz dziecku, jak korzystać z sieci w sposób bezpieczny, i jak zachować się, gdy napotka nieodpowiednie treści lub spotka się z przemocą.

5. Ustal granice, w jakich dziecko może korzystać z Internetu, i wyjaśnij, dlaczego są ważne. Ustal czas dzienny, który dziecko może spędzić online, a także jakie witryny i aplikacje są odpowiednie.

#darknet #darkweb #deepweb


Polecane artykuły na naszym blogu:

Treść dodana przez: Ogłoszenia OYH.pl Ogłoszenia OYH.pl
Do góry