Co to jest VPN i dlaczego potrzebujesz tego rozwiązania?

2022-10-20 Internet
Co to jest VPN i dlaczego potrzebujesz tego rozwiązania?

O sieci VPN słyszymy coraz częściej w kontekście cyberbezpieczeństwa oraz prywatności. Nie da się ukryć, że nasza aktywność w Internecie jest bardzo duża, a w związku z tym pojawia się wiele niebezpieczeństw. Jak działa VPN? Co to jest serwer VPN i jakie są zastosowania serwera VPN? Tego wszystkie dowiesz się z tego tekstu.

Czym jest VPN?

VPN to nic innego jak skrót pochodzący od angielskich słów Virtual Private Network. W tłumaczeniu na polski oznacza to wirtualna sieć prywatna. Jest to tunel przesyłu danych, który zwiększa bezpieczeństwo w sieci korzystających z niej użytkowników.

Nie da się ukryć, że cyberprzestępcy coraz zuchwalej działają w Internecie. Próbują dotrzeć do naszych danych na różne sposoby, a my często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Z tego względu należy rozważyć dostawców VPN i mieć na uwadze, że bezpieczeństwo w sieci jest aktualnie priorytetową sprawą.

Jednym ze skutecznych sposobów na uchronienie się przed oszustwami czyhającymi na nas co rusz w sieci jest usługa VPN. Wybierając odpowiedniego dostawcę VPN, tworzymy pozorowane połączenie z Internetem na podstawie wybranych parametrów np. adres IP, czy lokalizacja. Sieć VPN potrafi skutecznie zmylić hakera, który nie jest w stanie przeprowadzić ataku na dane urządzenie.

Wybierając usługę VPN, musimy wiedzieć o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, aby skonfigurować VPN, najczęściej używa się do tego dedykowanych aplikacji. Wśród nich znajdziemy płatne rozwiązania, jak chociażby Surfshark, czy NordVPN.

Jak działa VPN

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać darmowe sieci VPN, których funkcjonalność jest jednak ograniczona. Np. za pomocą darmowej aplikacji VPN nie wybierzemy dowolnych ustawień parametrów i będziemy mieli ograniczenia związane z przepływem danych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co daje VPN.

Jak działa VPN?

Powiedzmy sobie teraz jak dokładniej VPN, chroni użytkowników i dlaczego warto z niej skorzystać. Potrzebujesz sieci VPN, ponieważ każda wizyta w Internecie pozostawia po sobie mnóstwo informacji. Na ich podstawie można szybko zidentyfikować użytkownika i informacje o nim. Mowa tutaj np. o witrynach, które odwiedza, jego zainteresowaniach, czy nawet odkryć hasła do logowania.

Używanie VPN skutecznie maskuje te wszystkie informacje, kierując je przez połączenie VPN. Tworzy to niejako tunel, którym poruszają się informacje przechodzące od użytkownika do Internetu. Z serwerem VPN jest tylko jedno wyjście i wejście i nie można do niego dostać się wówczas „z boku”.

Dodatkową zaletą używania VPN jest to, że wszystko, co zostaje wysyłane i odbierane, jest zaszyfrowane. Tzw. tunelowanie potrafi wychwycić wszystkie pakiety, szyfrować je i każdorazowo umieszczać je w nowym pakiecie.

Aby lepiej to zobrazować, posłużmy się przykładem. Z siecią VPN informacje o nas zostają spakowane do pliku. Niech to będzie popularny plik ZIP. Serwer następnie odpakowuje taki pakiet. Nawet jeżeli komuś uda się go przechwycić, to otrzyma szereg niezrozumiałych i zakodowanych informacji, których nie będzie mógł odczytać.

Jak działa sieć VPN

VPN – dlaczego warto?

Tunel VPN to niezwykle przydatne rozwiązanie zarówno dla prywatnych użytkowników, jak i firm. W obu przypadkach wirtualne sieci prywatne mogą zapewnić bezpieczeństwo przeglądania Internetu.

Serwery VPN przydadzą się dla zwykłego użytkownika przede wszystkim po to, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć połączenie internetowe podczas konsumowania treści poprzez przeglądarkę (obsługa kont bankowych, poruszanie się po social mediach itd.).

Aplikacje VPN przydają się, szczególnie jeżeli posiadamy wiele cennych informacji i chcemy chronić swoją prywatność. To bardzo ważne również w przypadku sieci publicznych. Większość sieci VPN oferuje również omijanie rozmaitych blokad regionalnych, czy cenzury.

Co to jest VPN

Co to jest VPN?
 

Poznaj kolejne ważne wiadomości:


Treść dodana przez: Ogłoszenia OYH.pl Ogłoszenia OYH.pl
Do góry